Autor: Ena Oršolić, Jana Krtinić, Nika Šiprak Wendling
Datum objave : 07.12.2024.
Kategorija: NETOČNO
Trend pod nazivom dry scooping se krajem 2021. godine proširio društvenim mrežama, a odnosi se na masovno promoviranje posebnog načina konzumacije suplemenata koji se koriste prije treninga. U pitanju je direktno konzumiranje praškastih suplemenata, osobito pre-workout formula, bez njihovog razrjeđivanja u vodi ili drugoj tekućini kako je na deklaracijama navedeno. Ovaj je način primjene otvorio razna pitanja zdravstvenog rizika i preispitivanja benefita ovakve konzumacije.
Na pitanje zašto upotrebljavaju suplemente na taj način konzumenti odgovaraju kako su inspirirani postojećim videima tog tipa, a trend je najveći odjek imao u obliku Tik Tok izazova. Kao što navodi istraživanje Američke akademije pedijatara iz 2021. (https://publications.aap.org/pediatrics/article/149/1%20Meeting%20Abstracts%20February%202022/204/185966/Dry-Scooping-and-Other-Dangerous-Pre-workout?autologincheck=redirected) ovakvi trendovi daju loš primjer većinom mladim i maloljetnicima koji posežu za istim načinom konzumacije koji može dovesti do raznih respiratornih (jedan od problema konzumiranja praha bez vode je rizik od gušenja) i kardiovaskularnih problema.
Dijetetičarka Kate Patton iz klinke Cleveland (https://health.clevelandclinic.org/dry-scooping-tiktok-trend) potvrđuje navode o mnogim rizicima te upozorava da se savjesno te po uputama upotrebljavaju takvi proizvodi koji imaju gotovo isti učinak sa nešto sporijom apsorpcijom. “Navodno misle da primjećuju nekakav pojačani učinak jer se prah brže upija”, kaže Patton. “Ali taj učinak ima svoju cijenu.” Jednako upozorava i na provjeru sastava proizvoda, posebice na razinu zastupljenosti kofeina koja može biti znatno veća od preporučenog dnevnog unosa te na provjeru načina testiranja istih proizvoda.
Navode o štetnosti takvog načina primjene praha i kofeina potvrđuje i dr. med. Kelly Johnson-Arbor, medicinska toksikološkinja za Verywell (https://www.verywellhealth.com/dry-scooping-7110227). "Kofein je nešto što mnogi od nas konzumiraju svaki dan u kavi, čaju ili gaziranom piću. Siguran je za mnoge ljude u određenim količinama, ali u velikim količinama, kao što je unošenje velikih količina ovih dodataka vježbanju, može rezultirati toksičnošću pa čak dovesti i do smrti u nekim slučajevima". Potencijalni negativni učinci ovakve konzumacije uključuju ubrzan rad srca, tjeskobu, vrtoglavicu, dehidraciju i glavobolje.
Istraživanje iz 2023. godine (Prevalence and correlates of dry scooping: Results from the Canadian Study of Adolescent Health Behaviors https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1471015323000053?via%3Dihu) dry scooping definira kao novu prehrambenu praksu za koju ne postoje empirijska istraživanja. Iako je trend svoj vrhunac dosegao u 2021. godini, rezultati istraživanja sugeriraju da neki fitness entuzijasti još uvijek slijede ovaj trend. Pokazalo se da je dry scooping praksa bila češća među muškarcima i sudionicima koji su vježbali s utezima, provodili vrijeme na društvenim mrežama i iskusili kliničke simptome mišićne dismorfije, a rjeđa među onima koji su se identificirali kao seksualna manjina i onima s visokim obrazovanjem.
"Zapanjujuća činjenica bila je koliko je dryscooping zapravo uobičajen", rekao je za portal Verywell (https://www.verywellhealth.com/dry-scooping-7110227#citation) dr. Kyle T. Ganson, MSW, asistent na Fakultetu socijalnog rada Factor-Inwentash na Sveučilištu u Torontu i koautor istraživanja.
“U teoriji, dry scooping, odnosno suho uzimanje praha trebalo bi pojačati učinak i benefite suplemenata s obzirom na to da se sadržaj istih ( kofein, kreatin) ne razrjeđuje vodom i uzima se odjednom,” rekao je Ganson. Međutim, nema dovoljno dokaza koji bi poduprli ove tvrdnje. Gansonova studija jedna je od prvih koja je uopće proučila trend dry scoopinga, a rezultati naglašavaju potrebu za budućim istraživanjima te preventivnim i intervencijskim naporima za zaštitu zdravlja i dobrobiti mladih ljudi.
Istraživanje je ovaj trend dovelo u korelaciju s vremenom provedenim na društvenim mrežama. "Što su sudionici više vremena provodili na društvenim mrežama, to je vjerojatnije bilo da će sudjelovati u ovom trendu", rekao je Ganson. U tom kontekstu, bitno je naglasiti kako se videi na temu dry scoopinga više ne mogu pronaći na Tik Toku zahvaljujući novijim smjernicama ažuriranim u listopadu 2022. U smjernicama se navodi da sadržaj koji promiče nezdravo ponašanje u ishrani ili navike koje bi mogle uzrokovati nepovoljne zdravstvene ishode nije dopušten na platformi. Na samo pretraživanje pojma dry scooping na Tik Toku izlazi objašnjenje: „Vaša sigurnost je važna. Neki online izazovi mogu biti opasni, uznemirujući ili čak izmišljeni. Naučite kako prepoznati štetne izazove kako biste zaštitili svoje zdravlje i dobrobit.“
U izjavi za Newsweek ( https://www.newsweek.com/dry-scooping-pre-workout-tiktok-trend-went-dangerously-wrong-these-people-1597622 ), glasnogovornik TikToka rekao je o trendu: „Sigurnost naših korisnika naš je glavni prioritet. Pokrenuli smo istragu čim smo saznali za ovaj sadržaj. Radimo na tome da ograničimo, označimo ili uklonimo sadržaj koji prikazuje opasne radnje ili izazove, podsjećajući korisnike da takvo ponašanje može dovesti do ozbiljnih ozljeda.
Zaključno, dry scooping može dovesti do ozbiljnih posljedica po zdravlje, a ne postoje empirijski i znanstveni dokazi o benefitima ovakve konzumacije suplemenata u odnosu na konvencionalni način konzumacije. Savjete o prehrani i vježbanju uvijek je dobro dobiti od provjerenih izvora kao što su liječnici i registrirani dijetetičari, a ne videozapisi i objave na društvenim mrežama. Iako je Tik Tok u međuvremenu poduzeo korake kako bi ograničio sadržaj povezan uz dry scooping, to ne znači da trend kao takav i dalje nije opasan i aktualan što naglašava potrebu za daljnjim istraživanjima, edukacijom i intervencijama kako bi se osiguralo zdravlje i dobrobit mladih ljudi.
Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac
info@verifeye.hr
+385 31 272 943