Nova sramota Olimpijskih igara; Biološkim muškarcima dopušten je nastup na ženskom boksačkom turniru


Card image cap

Screenshot članka ojavljenog na fightsite.hr



Autor: Ena Lusavec, Gabriela Peranović

Datum objave : 14.11.2024.

Kategorija: LAŽNA OBJAVA

Objavljeni članak na portalu Fight Site prijavljen je na našoj VerifEye platformi zbog sumnje na netočnost informacija. Temeljitim istraživanjem koje je uključivalo mnoge druge portale, međunarodne organizacije te stručnjake doveli su do zaključka da je ova informacija lažna.

Članak opisuje kontroverzu vezanu uz odluku Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) koji je dopustio sudjelovanje Imane Khelif iz Alžira i Lin Yu-Ting iz Tajvana na olimpijskom boksačkom turniru, dok se Međunarodni boksački savez nije slagao s tom odlukom pa je u članku navedeno: “predsjednik IBA-e (Međunarodni boksački savez) otkrio je kako su DNK testovi pokazali prisustvo muškog XY kromosoma”, što ukazuje na biološke karakteristike muškaraca, te se kosi s njihovim kriterijima. Boksačicama su prošle godine zabranjeni nastupi na Svjetskom prvenstvu zbog istih rezultata, ali MOO je odlučio da ispunjavaju sve kriterije za Olimpijske igre. Tekst također spominje negativne reakcije iz sportskog svijeta na ceremoniju otvorenja Olimpijskih igara i kritike vezane uz ismijavanje religijskih motiva. 

Članak je preuzet s portala Fight Site, gdje se nalazi u rubrici "K1 i Boks", a njegov autor nije potpisan.

U članku se koriste snažni i senzacionalistički izrazi u svrhu izazivanja emocija kod čitatelja kako bi se privukla velika pozornost. Izrazi koji privlače čitatelje su “veliki šok”, ”nova sramota”, te  izjava  meksičke boksačice Briande Tamare koja je na svom X profilu napisala: “Njeni udarci bili su jako bolni i mislim da nešto takvo nisam osjetila u 13 godina koliko se bavim boksom, čak ni na sparinzima s muškarcima.” 

Prema Reutersu, Imane Khelif alžirska je boksačica. Rođena je 1999. godine u Tiaretu, u zapadnom Alžiru. Nastupila je na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine. Također, predstavljala je Alžir na OI u Tokiju gdje ju je u četvrtfinalu porazila Irkinja Kellie Harrington. Na Svjetskom prvenstvu za žene, 2022. godine osvojila je drugo mjesto nakon poraza od Irkinje Amy Broadhurst. 

Li Yun-Ting je prema Međunarodnom boksačkom savezu tajvanska boksačica. Rođena je 1995. godine u New Tapei Cityju na Tajvanu. Osvojila je dvije zlatne medalje na IBA Svjetskom boksačkom prvenstvu, uz dvije zlatne medalje na Azijskim igrama i jednu na Azijskom amaterskom prvenstvu u boksu.

U Međunarodnom boksačkom savezu, glavni tajnik George Yerolimpos na sastanku Upravnog odbora IBA-e potvrdio je da savez ima rezultate iz dva neovisna laboratorija u dvije različite zemlje (Turska i Indija) koje su mu na raspolaganju, a oba pokazuju da sportašice ne ispunjavaju jednu od kriterija podobnosti za nastavak natjecanja na prvenstvu, ali ne konkretiziraju o kojim je kriterijima riječ. Iako, IBA ima rezultate njihova testiranja provedena u dva neovisna laboratorija, isti ne mogu biti javno objavljeni zbog njihove povjerljivosti.

Dodatno, prema Reutersu, Međunarodni olimpijski odbor 22. lipnja 2023. godine, oduzeo je status Međunarodnom boksačkom savezu (IBA) kao globalnom tijelu za ovaj sport zbog neuspjeha da dovrši reforme upravljanja, financija i etičkih pitanja. Međutim, zbog toga IBA nije mogla utjecati ne donošenje odluka o sudionicima boksa na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu.

Prema smjernicama Međunarodnog olimpijskog odbora, objavljenim 2021. godine, navodi se kako inkluzivnost treba biti zadani princip te da se sportašice smiju isključiti samo ako postoje jasni razlozi povezani uz pravednost ili sigurnost. Stoga nema opravdanih razloga za isključenje boksačica Khelif i Yun-Ting, o kojem je raspravljao Međunarodni boksački savez. 

Isto tako MOO objavio je zajedničku izjavu boksačke jedinice MOO-a u kojoj navode da su napisane pogrešne informacije o dvjema sportašicama koje su se natjecale na Olimpijskim igrama (Imane Khelif i Lin Yu-Ting). MOO navodi kako su one bile žrtve iznenadne i proizvoljne odluke IBA-e te da su pred kraj IBA-inog Svjetskog prvenstva 2023. god. iznenada bile diskvalificirane. MOO navodi kako su ove informacije dostupne na IBA-inoj web stranici, te da se one nalaze u  zapisniku Upravnog odbora IBA-e, čije je odluke prvotno donio samostalno glavni tajnik IBA-e i izvršni direktor, dok ih je odbor naknadno ratificirao i zatražio da se uspostavi postupak koji će se u sličnim slučajevima u budućnosti primjenjivati ​​i odražavati u IBA-inim propisima. 

O ovome d ogađaju osvrnula se i sama sportašica Imane Khelif koja je na konferenciji za novinare, nakon osvojene zlatne medalje izjavila: “Ja sam žena, kao i svaka druga žena. Rođena sam kao žena. Živjela sam kao žena. Natječem se kao žena. U to nema sumnje.” Ostatak njezine izjave možete pogledati ovdje.

Događaj je popraćen, kako od strane velikih svjetskih portala, tako i hrvatskih. 


Zaključno, prema provjerenim informacijama, ne postoje javno dostupni dokazi koji bi opravdali isključenje boksačica Imane Khelif i Lin Yu-Ting iz bilo kojeg sportskog natjecanja, uključujući Olimpijske igre. Odluke o njihovoj diskvalifikaciji, koje je prvotno donio Međunarodni boksački savez, temelje se na nejasnim kriterijima koji nisu bili transparentno predstavljeni javnosti. Međunarodni boksački savez nije jasno naveo koji su točno razlozi ili kriteriji koji su doveli do njihove zabrane sudjelovanja na prethodnim natjecanjima, što je izazvalo dodatne sumnje u legitimnost njihove organizacije čiju je vjerodostojnost također opovrgnula i Međunarodna olimpijska organizacija. Međutim, prema navedenom istraživanju ovaj članak smatra se lažnim zbog namjernog obmanjivanja i dezinformiranja javnosti čiju je priču započela IBA koje više nije relevantna institucija u svom radu.

x




Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija