Autor: Gordana Ilić Ostojić
Datum objave: 02.09.2024.
Englesko ministarstvo obrazovanje pokreće reviziju kurikuluma u osnovnim i srednjim školama s ciljem poučavanja kritičkog mišljenja među djecom.
Prema planiranim izmjenama školskog kurikuluma, djeca u Engleskoj učit će kako prepoznati ekstremističke sadržaje i dezinformacije na internetu. Revizija nastavnog plana i programa u osnovnim i srednjim školama pokreće se kako bi se kritičko razmišljanje ugradilo u više postojećih predmeta, te tako naoružalo djecu vještinama za prepoznavanje dezinformacija, lažnih vijesti i teorija zavjere kojima su preplavljeni društveni mediji.
Novi će kurikulum uvesti različite procedure koje će učenicima pomoći u prepoznavanju lažnih vijesti. Tako će u budućnosti učenici na nastavi engleskog jezika analizirati novinske članke na način koji će im pomoći u razlikovanju izmišljenih priča ili lažnih vijesti od istinitog izvještavanja. Na satovima informatike mogli bi učiti kako analizirati i prepoznati web stranice s lažnim vijestima prema načinu na koji su dizajnirane, dok bi nastava iz matematike mogla uključivati analizu statistike u kontekstu.
Najavljene izmjene kurikuluma reakcija su na nedavne nerede u Ujedinjenom Kraljevstvu i uhićenje nekoliko djece pod optužbom za nasilničko ponašanje u vezi s navedenim neredima.
Val nasilnih nereda proširio se krajem srpnja diljem Engleske i Sjeverne Irske, nakon napada nožem u kojem je smrtno stradalo troje djece, a nekoliko ih je ranjeno. Smatra se da su val nereda pokrenule dezinformacije koje su se širile društvenim medijima vezano uz podrijetlo i vjeru osumnjičenika u slučaju napada nožem.
Vladini dužnosnici Ujedinjenog Kraljevstva tada su naglasili rizike koje štetni online prostori predstavljaju za djecu i mlade, naglašavajući potrebu za hitnim djelovanjem. U tom je kontekstu ministrica obrazovanja Ujedinjenog Kraljevstva Bridget Phillipson uputila kritiku na trenutni kurikulum koji učenike nedovoljno priprema za život i rad. Phillipson smatra da je važnije nego ikada mladim ljudima pružiti znanja i vještine kako bi mogli propitati ono što vide na internetu, te naglasila važnost uključivanja vještina kritičkog razmišljanja u različite predmete kako bi se pomoglo djeci da prepoznaju i odbace ekstremističke sadržaje.
Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac
info@verifeye.hr
+385 31 272 943