Je li bivši ministar zdravstva RH Vili Beroš zbilja nastupio u glazbenom videospotu „Vili i balkanski debili“?


Card image cap

Izvor: screenshot Facebook



Autor: Mihaela Češljar, Izabela Kovačević, Tomislav Levak

Datum objave : 24.03.2025.

Kategorija: LAŽNA OBJAVA

Dana 17. studenog 2024. na Facebook profilu pod imenom „Adam Juretić“ objavljena je videosnimka pod naslovom „PREMIJERA GLAZBENOG SPOTA VILI I BALKANSKI DEBILI“ u ukupnom trajanju od 3 minute i 7 sekundi. Glavni akter ovoga videospota je Vili Beroš, nekadašnji ministar zdravstva u Vladi Republike Hrvatske , koji je tu funkciju obnašao od 28. siječnja 2020. do 15. studenoga 2024., kada je u akciji USKOK-a uhićen zbog sumnji da je počinio zlouporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem na ministarskoj funkciji, a istoga dana je i smijenjen. Deset dana kasnije, 25. studenoga 2024., Vili Beroš je, nakon ispitivanja njega i svjedoka, pušten iz istražnog zatvora

Na početku ove videosnimke, odnosno videospota, pojavljuje se scena u kojoj se Vili Beroš na jednoj od konferencija za novinare kratko obraća jednom televizijskom novinaru, a potom slijedi pjesma u kojoj se, uz glazbenu podlogu koja ima narodnjački prizvuk, pjevač „obraća“ Berošu te na ironičan i satiričan način nabraja i proziva ga za kriminalne i neetične postupke koje je navodno činio kao ministar. Za vrijeme pjesme izmjenjuju se dvije scene u kojoj „Vili Beroš“ – u jednoj je u sobi, gol do pasa, a u drugoj je na ulici, odjeven u majicu i hlačice kratkih rukava – navodno pleše na taktove pjesme. Cijelo vrijeme trajanja videospota preko ekrana stoji natpis „Heroj a ne zločinac“. 

U ovoj objavi na Facebooku, koja je za provjeru prijavljena na platformi VerifEye.hr, korisnik „Adam Juretić“ navodi kako je pjesmu uglazbio poznati hrvatski skladatelj Tonči Huljić te da je u tijeku postupak sklapanja ugovora s izdavačkom kućom Croatia Records za emitiranje ovoga videospota na Hrvatskoj radioteleviziji. Opis implicira da se radi o mp3 glazbi pogodnoj za slušanje u javnim prijevoznim sredstvima, čekaonicama u bolnicama i ambulantama. Na humorističan način ističe se kako za potrebe ovoga „visokobudžetnog spota“, vrijednog 75.000 eura, „nije ozljeđena niti jedna ovca“ te se zaključuje „Neka se balkanski dernek i pljačka čuju diljem planete…“. Uz to, objava sadrži i link na Google Drive, gdje je materijal dostupan za pregled. Objava je izazvala značajnu pažnju, prikupivši preko 1.300 reakcija, 196 komentara i 144 tisuće prikaza (zaključno s danom 20. ožujka 2025.).  

Video je objavljen i na drugim društvenim mrežama poput TikToka i YouTubea, gdje je polučio mnogo manje pogleda i reakcija pratitelja. Nazivi i popratne informacije na tim društvenomrežnim profilima upućuju da je njihov vlasnik, odnosno korisnik, vjerojatno isti kao i na ovom Facebook profilu.

Nakon provedene analize utvrđeno je da je video nastao korištenjem deepfake tehnologije, odnosno, da je u pitanju audiovizualna manipulacija stvorena uz pomoć umjetne inteligencije (Artificial Intelligence – AI). Deepfake tehnologija, između ostaloga, omogućuje stvaranje lažnih, ali uvjerljivih videozapisa koji mogu zavarati gledatelje. Naime, deepfake je naziv za računalno generirane videozapise, audiozapise ili slike ljudi sa stvarnim ili djelomično stvarnim značajkama. „Drugim riječima, deepfakeovi čine sadržaj gdje se neka osoba prikazuje kako radi ili govori nešto što nije radila ili rekla.“ (izvor: https://csi.hr/2024/03/21/deepfake-sto-kada-ne-mozemo-vjerovati-svojim-ocima/, 21. 3. 2024., autor: Centar za sigurniji internet).

Spomenuta analiza uključivala je potragu i pregledavanje vjerodostojnih videomaterijala, dostupnih u prvom redu na internetskim portalima i društvenih mrežama relevantnih medija, na kojima se pojavljuje Vili Beroš te njihove usporedbe s navedenim videozapisom. Uočili smo kako se u takvim materijalima značajno razlikuju gestikulacija, način odijevanja, prirodnost ponašanja i općenita tjelesna pojava nekadašnjeg ministra zdravstva od one prikazane u objavi. Osim toga, manjak izražajnosti na licu, kao i neprirodni položaji glave u odnosu na tijelo, dodatno potvrđuju deepfake manipulaciju. Također, u dijelu videospota u kojem „Vili Beroš“ pleše na ulici, njegova je glava očigledno namontirana na tijelo ili djeteta ili odrasle osobe patuljastog rasta jer stvarni Vili Beroš nije toliko nizak.

Nadalje, pretraživanjem više službenih izvora, poput internetskih stranica stvarnih izdavačkih kuća i relevantnih hrvatskih medija specijaliziranih za glazbu, kao što su najpopularniji muzika.hr, ravnododna.com i glazba.hr,  utvrđeno da ne postoje zapisi o glazbenom projektu pod nazivom „VILI I BALKANSKI DEBILI“, povezanom s bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem. Međutim, važno je napomenuti da postoji glazbena skupina „Vili & DeBili“, koju čine Davor Gobac, njegov sin Vili te Srđan Sekulović Skansi. Ova skupina je 2021. godine objavila album pod nazivom „No.1“. Također, prema dostupnim informacijama, ne postoji službena suradnja između Tončija Huljića i Vilija Beroša na nekom glazbenom projektu niti je izdavačka kuća Croatia Records najavila takav ili sličan videospot za emitiranje na HRT-u.

Osim toga, pregledali smo i provjerili Facebook profil koji nosi naziv „Adam Juretić“. U njegovom kratkom opisu stoji „Prvi živi čovjek koji je raskinuo sve pravne odnose s kriminalcima iz VLADE REPUBLIKE HRVATSKE“, uz naznaku kako je korisnik iz Dubrovnika. U skladu s navedenim kratkim opisom, korisnik redovito, često i po nekoliko puta dnevno, na spomenutom profilu objavljuje tekstove i fotografije koji su kritički intonirani prema vlasti u Republici Hrvatskoj te domaćim i stranim političarima, među kojima su kontinuirano i oni koji u sebi sadrže sarkazam i ironiju. Uz to, korisnik nerijetko objavljuje i pomalo bizarne ili kontroverzne postove u kojima, primjerice, propituje religijske i vjerske teme ili postojanje izvanzemaljskih bića na planeti Zemlji.

Zaključak

Iz svega ranije navedenoga zaključuje se kako je ovdje riječ o videosnimci, koja, zajedno s popratnim tekstom, pripada u sadržaje satiričnog karaktera, što je vidljivo i iz dobrog dijela komentara pratitelja objavljenih na navedenom Facebook profilu vezano uz ovaj videospot. S obzirom na kategorizaciju na platformi VerifEye.hr, ovaj se sadržaj može svrstati u kategoriju lažnih objava.

x




Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija