Screenshot objavljen na profilu @courtroomaccountability
Autor: Korina Vrban, Valentina Crnković, Željko Draženović
Datum objave : 31.03.2025.
Kategorija: TOČNO
U videu se govori o bračnom paru iz SAD-a, Cynthiji Perkins (36), bivšoj učiteljici engleskog jezika, i njezinom suprugu Dennisu Perkinsu, bivšem zamjeniku šerifa za specijalne operacije koji su osuđeni na 40 odnosno 100 godina zatvora nakon što je ona priznala da je posluživala učenicima kolačiće i energetska pića s muževom spermom, a on, sudjelovao i u seksualnom zlostavljanju djece i voajerizmu.
U videu objavljenom na Instagram profilu @courtroomaccountability, a koji je do sada je prikupio više od 60.000 lajkova govori se o bračnom paru iz SAD-a, Cynthiji Perkins (36), bivšoj učiteljici engleskog jezika, i njezinom suprugu Dennisu Perkinsu, bivšem zamjeniku šerifa za specijalne operacije. Cynthia je osuđena na 40 godina zatvora bez mogućnosti pomilovanja nakon što je priznala da je posluživala učenicima kolačiće i energetska pića s muževom spermom. Dennis je, prema istom slučaju, osuđen na 100 godina zatvora zbog seksualnog zlostavljanja djece, video vojaerizma i kontaminacije hrane vlastitom spermom. Cijeli slučaj je otkriven nakon dojave Nacionalnog centra za nestalu i zlostavljanu djecu, a dokazi su pronađeni u njihovom domu. Cynthia je dala ostavku dan nakon uhićenja, a Dennis je otpušten iz službe.
Gotovo sve ključne informacije iz videa potvrđene su kao točne kroz usporedbu s Guardianovim člankom i dodatnim relevantnim izvorima. Video se temelji na istinitom i dokumentiranom slučaju, iako su neki dijelovi senzacionalistički napisani (posebno detalji o serviranju hrane i reakcijama). Razlika od jedne godine u duljini kazne za Cynthiu ne mijenja činjeničnu točnost.
Međutim, u videu potencijalni problem nisu činjenice, već fotografije korištene na samom početku videa. U videu koji počinje s tvrdnjom "The most evil couple in the world", pojavljuju se slike jako istetovirane žene sa zlobnim osmijehom i muškarca koji jede kolač, a koje ne prikazuju stvarne osobe i vrlo vjerojatno su generirane umjetnom inteligencijom. S obzirom da nema upozorenja ili napomene, možemo ih smatrati oblikom manipulativnog vizualnog sadržaja, koji uvodi gledatelje u zabludu i pridonosi stvaranju fake news dojma.
Takva praksa krši osnovna pravila provjerene i odgovorne komunikacije i može diskreditirati i inače točne informacije.
Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac
info@verifeye.hr
+385 31 272 943