Psihijatar: 'Mladi sve manje piju zbog feminizacije'


Card image cap

Izvor: screenshot 24sata



Autor: Korina Vrban, Valentina Crnković, Paula Rem

Datum objave : 19.05.2025.

Kategorija: NEPROVJERLJIVO

Članak objavljen na portalu 24sata izvještava o padu konzumacije alkohola među mladima i odraslima u Hrvatskoj između 2019. i 2023. godine, uz smanjenje broja prometnih nesreća povezanih s alkoholom. U kontekstu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma, stručnjaci iz zdravstvenog i prometnog sektora komentiraju razloge ovih promjena, uključujući kulturu zdravlja, dostupnost taksija, ali i subjektivnu tvrdnju o „feminizaciji društva“ kao mogućem utjecaju. Članak također nudi usporedne statistike potrošnje alkohola po spolu, vrsti pića i usporedbe s europskim zemljama. Većina iznesenih tvrdnji temelji se na provjerljivim podacima iz službenih izvora kao što su HZJZ, MUP i europske statistike, dok su neki navodi – osobito oni koji objašnjavaju razloge smanjenja konzumacije alkohola (npr. „feminizacija društva“) – subjektivni i interpretativni, te ih nije moguće činjenično potvrditi. U velikoj mjeri oslanja na relevantne izvore i u cjelini se može smatrati informativnim i utemeljenim.

Članak objavljen na portalu 24sata izvještava o padu konzumacije alkohola među mladima i odraslima u Hrvatskoj između 2019. i 2023. godine, uz smanjenje broja prometnih nesreća povezanih s alkoholom. U kontekstu obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma, stručnjaci iz zdravstvenog i prometnog sektora komentiraju razloge ovih promjena, uključujući kulturu zdravlja, dostupnost taksija, ali i subjektivnu tvrdnju o „feminizaciji društva“ kao mogućem utjecaju. Članak također nudi usporedne statistike potrošnje alkohola po spolu, vrsti pića i usporedbe s europskim zemljama.

Za početak, kao izvor navedena je HINA, što upućuje da je članak provjeren i istinit. Također, u članku su izneseni i izjave govornika:

Također, u samom članku navedeno je nekoliko tvrdnja.

  1. Tvrdnje koje se odnose na statistiku

Između 2019. i 2023. godine utvrđen je pad prevalencije konzumacije alkohola (s 83,3 na 77,7 posto) među odraslima, kao i značajan pad učestalosti konzumacije alkohola u posljednjih godinu dana kod mlađih odraslih (s 89 posto na 82,3 posto), navode iz HZJZ-a.“

"Prevalencije konzumacije alkohola za 2023. bile su više kod muškaraca nego kod žena: 93.4% kod muškaraca i 86.1% kod žena."

 

  1. Tvrdnje o prometu i nesrećama

"Smanjen je broj smrtnih slučajeva u prometnim nesrećama zbog utjecaja alkohola."

"Udio najtežih stradavanja u prometu uzrokovanih alkoholom je oko 20%, dok je prije bio 30–35%."

 

  1. Tvrdnje o uzrocima

"Mladi manje piju zbog new age filozofije, kulta zdravlja i feminizacije."

 

  1. Demografske tvrdnje

"Muškarci još piju više, ali žene ih sustižu. Kod mladih, djevojčice se izjednačuju s dječacima."

"Hrvatska je pri kraju prve trećine po konzumaciji alkohola u EU; najviše piju pribaltičke zemlje, zatim Srednja Europa, a najmanje južna Europa."

 

Zaključno, većina iznesenih tvrdnji temelji se na provjerljivim podacima iz službenih izvora kao što su HZJZ, MUP i europske statistike, dok su neki navodi – osobito oni koji objašnjavaju razloge smanjenja konzumacije alkohola (npr. „feminizacija društva“) – subjektivni i interpretativni, te ih nije moguće činjenično potvrditi. U velikoj mjeri oslanja na relevantne izvore i u cjelini se može smatrati informativnim i utemeljenim.

Izvor original : https://www.24sata.hr/news/psihijatar-mladi-sve-manje-piju-zbog-feminizacije-1042395

Arhivirano:  https://archive.ph/r2Jov

x




Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija