AI trgovačka aplikacija i profit od online trgovanja


Card image cap


Autor: Korina Vrban

Datum objave : 22.10.2024.

Kategorija: LAŽNA OBJAVA

Jedan od prvih i ozbiljnih znakova nepouzdanosti činjenica je da članak nema autora niti datuma objavljivanja. Kada članak nema potpisanog autora, postavlja se pitanje tko stoji iza tog sadržaja i kakvi su njegovi motivi. Transparentnost je ključna kada se radi o temama poput financija, a nedostatak ovih informacija pokazuje manjak odgovornosti i ozbiljnosti. Osim toga, cijela web stranica na kojoj je članak objavljen sadrži samo taj jedan tekst, što dodatno potvrđuje da nije riječ o pravom medijskom izvoru, već o web stranici napravljenoj s jasnom svrhom privlačenja korisnika. Iz CARneta savjetuju da uvijek provjerite legitimnost adresa stranice (URL) na kojima unosite osobne podatke.

Prilikom pregleda članka, pažnju privlači fotografija mlade djevojke koja bi trebala predstavljati Emmeline, korisnicu trgovačkih robota. Iako konkretan izvor fotografije nismo mogli pronaći, alat Image Edited? utvrdio je da je fotografija „otvorena i ponovno spremljena u nekom programu“. Dakle, ovaj softver koji analizira digitalne manipulacije ukazuje da fotografija nije originalna, već je prošla kroz proces obrade što dodatno dovodi u pitanje vjerodostojnost materijala koji je korišten u članku. Pretraživanjem fotografije putem Google Slika otkriven je cijeli niz web adresa koje sadrže identičan sadržaj napisan na različitim jezicima. (https://pmgaff.com/will-an-advanced-ai-business-app-make-profits-from-online-trading/ ; https://innovavistahub.com/)

Također, valja naglasiti da sam identitet Emmeline nije razjašnjen. Članak ne pruža nikakve informacije o tome tko je ona, kakvo je njeno obrazovanje ili iskustvo u trgovanju. Osim toga, članak se oslanja na emocije i priče o uspjehu kako bi privukao čitatelje, umjesto da nudi konkretne podatke ili statistike koje bi potvrdile učinkovitost trgovačkih robota.

Kao što je ranije spomenuto, u podnožju članka nalaze se upute koje bi trebale pojednostavniti pristup aplikaciji „Bitcoin bank“, a sadrže poveznice na službene web stranice gdje bi se trebale pronaći dodatne informacije. Još jedan od znakova da je članak lažan činjenica je da svaka od tih hiperveza vodi isključivo na obrazac za prijavu koji traži unos osobnih podataka. Umjesto dodatnih informacija ili referenci na druge pouzdane izvore, korisnici su primorani unijeti svoje ime, e-mail i druge osjetljive podatke. Davanje podataka na ovaj način ukazuje na pokušaj prikupljanja podataka za daljnje manipulacije, odnosno na phishing – oblik socijalnog inženjeringa u kojem prevarant koristi lažno predstavljanje i naizgled legitimne zahtjeve kako bi navodio žrtvu da poduzme radnje u njegovu korist.

 Iza svega stoji tvrtka Vision Next Ltd., navodno locirana u srednjeameričkoj državi Belize, što je još jedan veliki znak upozorenja. Belize je poznat kao porezna oaza, a mnoge sumnjive kompanije koriste takve lokacije kako bi izbjegle odgovornost i sakrile svoje stvarne aktivnosti. Iako je država Belize nedavno uklonjena crne liste poreznih oaza Europske unije, i dalje se nalazi na sivoj listi što znači da ne surađuju adekvatno u poreznom području, ali su se obvezali da će poduzeti potrebne mjere. (Izvor: European Council) Provjerom adrese u Belizeu, koja je navedena u impresumu, nije pronađena nikakva poveznica s tvrtkom koja nosi naziv Vision Next Ltd., no u pravnim informacijama jasno navode: „Vaše korištenje ove web stranice i svaki spor koji proizlazi iz takve upotrebe web stranice podliježe zakonima Belizea.“ Iz ovoga se da zaključiti da tvrtke koje posluju s legitimnim proizvodima i uslugama obično su transparentne u vezi svoje lokacije i kontakata, dok je ovdje situacija upravo suprotna.

U dijelu gdje se nalaze informacije o ograničenjima i odgovornostima nailazimo na nevjerojatnu tvrdnju: vlasnici stranice se ograđuju čak i u slučaju nečije smrti, što je rijetko viđena praksa koja jasno sugerira da ni sami kreatori stranice ne vjeruju u svoj proizvod niti ga žele odgovorno promovirati.

Naposljetku, sam pojam “trgovački roboti” nije ni ispravna terminologija. Stručni izraz je automatizirana trgovina, koja se odnosi na sofisticirane sustave i algoritme koji omogućuju automatizirano izvršavanje trgovinskih transakcija na financijskim tržištima. (Izvor: Siniša Kovačević: Automatizirano trgovanje kripto valutama)

Sve ove činjenice ukazuju na to da se radi o klasičnom primjeru fake news članka, koji manipulira čitateljima i navodi ih da se upuste u rizične aktivnosti bez pravih informacija.

Ovo je samo jedan od niza prijevara, a gotovo svakodnevno svjedočimo novim načinima na koje prevaranti pokušavaju iskoristiti ljude, od lažnih poziva u kojima traže osjetljive podatke do  internetskih stranica koje obećavaju brzu zaradu. Kako biste izbjegli prijevare, važno je prepoznati indikatore poput lažnih web stranica s pravopisnim greškama, zahtjeva za unosom podataka s kartica ili pristupom Internet bankarstvu. Ključni savjet je da uvijek temeljito provjerite vjerodostojnost izvora i nikada ne dijelite osjetljive podatke.





Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija