Golub optužen za špijunažu u korist Kine oslobođen nakon 8 mjeseci pritvora u Indiji


Card image cap



Autor: Barbara Ivezić, Anamarija Čepo, Tamara Popović

Datum objave : 07.01.2025.

Kategorija: TOČNO

Indijske su vlasti pustile goluba koji je mjesecima ranije bio optužen za špijunažu u korist Kine.

Članak objavljen u The Washington Postu 6. veljače 2024. godine izvijestio je kako su indijske vlasti na slobodu pustile goluba koji je osam mjeseci bio zatočen u veterinarskoj klinici u Mumbaiju, pod optužbom da špijunira u korist NR Kine.

U svibnju 2023. godine policija u Mumbaiju pronašla je goluba kojem je pod krilima bila nečitko ispisana poruka. Sumnjajući na špijunažu, policija je pticu poslala na pregled u veterinarsku kliniku Bai Sakarbai Dinshaw Petit (BSDPHA) u Mumbaiju. Ptica je na nogama nosila dva metalna prstena, a za natpis na donjoj strani krila posumnjalo se da je na kineskom pismu. Zbog sumnje da špijunira za Kinu, ovaj je 'tajni agent' osam mjeseci zadržan u pritvoru u klinici. Nakon opsežne istrage indijskih vlasti, nije pronađen nikakav dokaz o špijunaži. Policija Mumbaija - u suradnji sa stručnjacima - zaključila je da se radi o izgubljenom trkaćem golubu, te da golub potječe iz Tajvana, gdje se trkaći golubovi često koriste u natjecanjima. Na inicijativu međunarodne organizacije za prava životinja PETA golub je nakon toga pušten na slobodu.

Vijest o oslobađanju goluba izvorno je objavljena u Hindustan Timesu 17.siječnja 2024. godine.

Gotovo dva tjedna kasnije, priču preuzimaju te uz više detalja objavljuju vodeće svjetske agencije i mediji poput Associated Pressa, NY Timesa i The Guardiana.

Sve su to respektabilni mediji koji objavljuju u skladu s najvišim novinarskim standardima, imaju propisane višeslojne fact-checking postupke koji se provode prije objave teksta, a većina njih ima i specijalizirane odjele za provjeru činjenica. Upravo činjenica da su vijest prenijele ove medijske kuće, dobrim dijelom potvrđuje njezinu istinitost. I sam Washington Post, čiji je članak analiziran, ubraja se među takve pouzdane medijske kuće.

Istinitost vijesti dodatno je potvrđena uvidom u priopćenje za javnost koje je izdala međunarodna organizacija za prava životinja PETA 1. veljače 2024. godine. To priopćenje, opremljeno fotografijama i video snimkom puštanja goluba, bilo je osnova za sve kasnije medijske izvještaje o puštanju ptice na slobodu nakon višemjesečnog zatočeništva.

PETA je najveća organizacija za prava životinja na svijetu, s više od 9 milijuna članova i pristaša diljem svijeta, a osim uobičajenih aktivnosti poput spašavanja životinja, prosvjednih kampanja i prijedloga izmjena zakona, PETA djeluje i kroz javno obrazovanje, ali i istraživačko novinarstvo i i izvještavanje, te se smatra vjerodostojnim izvorom informacija u tom segmentu.

x




Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija