Izvor: screenshot Lossless
Autor: Angelina Delbijanko, Magdalena Lukačević, Tomislav Levak
Datum objave : 03.03.2025.
Kategorija: NETOČNO
Na internetskoj poveznici https://euhealthnews.com/hr/hair/offers/lp1/mnd/lossless/ objavljen je članak pod naslovom „Darovita studentica iz Hrvatske dobila je Nacionalno medicinsko priznanje za otkriće metode koja zaustavlja gubitak kose u 10 dana bez kemikalija i operacije“. Članak nema potpisanoga autora, a nepoznat je i datum njegove objave. S obzirom da je ovaj članak za provjeru na platformi VerifEye prijavljen 4. listopada 2024., može se pretpostaviti kako se na internetu pojavio neposredno prije toga datuma, dakle krajem rujna ili početkom listopada 2024.
U članku koji je, nakon kratkog uvoda, koncipiran u formi realizirana dva intervjua s navodnim akterima ove „priče“, predstavlja se proizvod nazvan Lossless koji zaustavlja gubitak kose i ubrzava rast kose. Na ilustraciji uz članak prikazan je i izgled njegove ambalaže, odnosno bočice zapremine 200 ml, na kojoj, u kombinaciji bijele podloge i dvije nijanse zelene boje, stoji naziv LOSSLESS i, dodatno, natpis Limited Charm. U članku, između ostaloga, stoji: „Lossless pomaže probuditi uspavane folikule i produžiti njihov životni ciklus. Aktivni sastojci djeluju na krvne žile vlasišta, uzrokujući njihovo širenje i pružajući snažan protok krvi u kosu, aktivirajući sve metaboličke procese. Zbog svog prirodnog sastava djeluje nježno i učinkovito.“ Kao dodatak, naglašava se kako Lossless nema nuspojava i da je pogodan i za žene i za muškarce.
Više je različitih pokazatelja i dokaza da ovdje nije riječ o stvarnom članku i proizvodu, već o lažnom internetskom oglašavanju čiji je jedini cilj stjecanje protupravne financijske koristi za njegove kreatore. Kao prvo, ukucavanjem adrese navodne internetske stranice https://euhealthnews.com/ u online tražilicu ne otvara se niti spomenuta niti bilo koja druga slična poveznica, odnosno stranica. Nadalje, ScamAdviser, internetski servis namijenjen provjeri jesu li pojedine internetske poveznice i stranice stvarne ili su posrijedi prijevare, odnosno scamovi, pokazao je nisku razinu vjerodostojnosti za navedenu stranicu. Osim toga, u uvodu članka tvrdi se kako je studentica Ana Brković ove godine na forumu trihologa dobila ovacije nazočnih jer je „predložila jedinstvenu formulu za zaustavljanje gubitka kose brzo i bez operacije“. Međutim, nema detaljnijih informacija o tome o kakvom je točno „forumu trihologa“ riječ niti gdje i kada je točno održan, a ne objašnjava se ni čija je studentica Ana Brković niti odakle dolazi.
Članak obuhvaća dva intervjua, a prvi je neimenovani reporter realizirao sa studenticom Anom Brković. No, internetskom pretragom nije pronađena niti jedna nekadašnja ili sadašnja studentica s navedenim imenom i prezimenom koja bi imala bilo kakve veze s trihologijom kao „granom dermatologije koja se bavi proučavanjem građe i bolesti kose“ (Hrvatska enciklopedija, https://www.enciklopedija.hr/clanak/trihologija, pristupljeno: 25. veljače 2025.) Drugi intervju u okviru članka uključuje komunikaciju između također neimenovanog reportera i drugog sugovornika koji se naizmjence predstavlja kao „stručnjak Nenad Miloš, poznati znanstvenik u industriji“ i kao dr. Christian Tomas, bez daljeg pojašnjavanja njegove ekspertize. Internetskom pretragom nije pronađen niti jedan stručnjak sličnoga profila koji se zove Nenad Miloš. Pronađeno je nekoliko Christiana Tomasa s titulom doktora ili liječnika u više zemalja svijeta, ali iz drugih medicinskih struka – onkologije, urologije i plastične kirurgije. Obrnutom pretragom fotografija, koje navodno predstavljaju studenticu Anu Brković i dr. Christiana Tomasa, pronađeno je više istovjetnih ili sličnih fotografija koje su na različitim internetskim poveznicama i u drugim medijima korištene za ilustraciju raznolikih tema koje nisu povezane s tematikom gubitka i rasta kose. Jednake fotografije koriste se višekratno tijekom nekoliko godina, iz čega je evidentno da one ne prikazuju osobe koje članak navodi. Također, ista se fotografija koristi i za „Nenada Miloša“ i za „dr. Christiana Tomasa“.
Osim toga, provedena je pretraga navodnog preparata/lijeka pod nazivom Lossless na službenoj stranici Agencije za lijekove i medicinske proizvode HALMED, gdje nije pronađen niti jedan proizvod s tim ili sličnim imenom. Dodatnu sumnju u autentičnost ovoga članka pobuđuju komentari koji se nalaze ispod njega, a gdje su navedena samo osobna imena (Danijela, Nikolina, Katarina, Marin, Lorena i drugi) i navodne fotografije komentatora, bez ikakvog dokaza ili poveznice sa stvarnim osobama. K tome, uz jedno muško ime, Marin, stavljena je fotografija ženske osobe, što je još jedan pokazatelj kako su posrijedi izmišljeni komentari i/li osobe. Uz to, u članku, u dijelu u kojem se intervjuira Ana Brković, ona se poziva na nalaze i istraživanja hrvatskog Instituta za trihologiju koji – ne postoji. Svemu navedenome treba dodati i mnogo uočenih tehničkih pogrešaka u članku koji imitira objavu na internetskom portalu, poput međusobnih razlika u veličini i vrsti fontova, kao i više gramatičkih i pravopisnih pogrešaka, odnosno pogrešaka u pisanju u samom tekstu i potpisima pod fotografije i ilustracije.
Zaključak
Iz svega navedenoga, kao i iz činjenice da se na kraju članka nalazi reklamna ponuda i nagradna igra u kojoj se može dobiti jedan od 100 navodnih poklon paketa proizvoda Lossless ili navodnih 50% popusta na taj preparat, zaključuje se kako nije riječ o stvarnom članku, već o lažnom oglasu, odnosno reklami. Ovdje su utvrđeni brojni znakovi lažne objave i prijevare:
S obzirom na navedeno, ovaj se članak kategorizira kao netočan i preporučava se izbjegavanje mrežnih stranica poput ove.
Upozorenje!
Takve i slične vrste oglasa i reklama već duže vremena kruže društvenim mrežama, ponajviše Facebookom, i drugim internetskim mjestima. Kao i ovdje, može ih se prepoznati tako što koriste „bombastične“ izraze kao što su „revolucionarno otkriće” ili „trajni lijek za opadanje kose”, ali bez konkretnih dokaza. Nepostojanje referenci na provjerljive znanstvene studije dodatno ukazuje na nepouzdanost. Navode se izjave „stručnjaka” i „korisnika” bez ikakvih potvrda o njihovom postojanju. Fotografije korisnika često su preuzete s interneta ili generirane putem umjetne inteligencije. Takvi članci redovito i istaknuto naglašavaju „ograničenu ponudu” ili „akcije koje vrijede samo danas”, kako bi natjerali korisnike na impulzivnu kupnju, a radi se o klasičnom marketinškom triku. Takve i slične mrežne stranice u pravilu ne sadrže zakonite informacije o vlasniku ili sjedištu tvrtke niti vjerodostojne kontakte. To je jasna indikacija da izbjegavaju odgovornost. Pravila o povratu novca često su nejasna ili potpuno izostaju, što otežava korisnicima ostvarivanje prava. Stranice koriste generičke šablone i često sadrže pravopisne greške, što ukazuje na nestručnu izradu. Broj posjetitelja i „preostalih proizvoda“ te krajnji rokovi za naručivanje reklamiranih proizvoda na stranici najčešće su lažni i služe za manipulaciju korisnicima.
Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac
info@verifeye.hr
+385 31 272 943