Slijedi li kolaps? Na AI-u su zaradili 10.000 milijardi dolara, sada im je cijeli biznis ugrožen: ovo su najveći gubitnici zbog senzacije iz Kine


Card image cap

Izvor: screenshot Jutarnji list



Autor: Ivana Vida, Tea Babić, Matilda Zetaić, Ivan Ćaleta

Datum objave : 04.03.2025.

Kategorija: TOČNO

Gotovo svatko je upućen, barem, u to što je AI, a većina ljudi ga (svakodnevno) koristi. Osim što je zainteresirala laike, umjetna inteligencija je ostvarila ogroman interes na tržištu te je postala rapidno razvijenom industrijom s inovativnim tehnologijama u koju mnogi žele investirati.

Na online portalu Jutarnjeg lista, 28. siječnja 2025. objavljen je članak koji ukratko prikazuje i pojašnjava “uzbudljivu i nepredvidivu AI utrku koja je postala nemjerljivo dramatičnija i zanimljivija.“ Članak je napisao Ilija Matanović, u kojem tvrdi kako je pojava DeepSeeka i njihova AI modela R1 srušila američke tehnološke dionice u cjelini te kako nitko nije toliko nastradao kao Nvidia, proizvođač čipova i dugotrajni “liebling“ Wall Streeta. Također opisuje, kako je navedena tvrtka dosegnula tržišnu kapitalizaciju od 3,6 bilijuna dolara, a u samo jednom danu izgubila je više od 600 milijardi, pri čemu je to najveći jednodnevni gubitak u povijesti Wall Streeta. Uzrok takvom gubitku je, prema članku, kineski startup DeepSeek koji je pokazao da se i sa 20-ak puta manje novca te dramatično slabijim čipovima može napraviti praktički ista stvar. Također su svoj model pustili kao “open source“ – dakle dostupan svima i dostupan besplatno. Prema članku, Nvidia je dosad bila jedan od najvećih profitera AI ekspanzije, ali su nastradale i neke japanske kompanije, SoftBank Group i nizozemski proizvođač čipova ASML. Rapidan razvoj AI tehnologije bio je glavno pogonsko gorivo IT industrije od tog trenutka i sve velike tehnološke tvrtke investirale su ogroman novac kako bi se ugurali na početak reda, no prema Davidu Bahnsenu, glavnom investitoru u The Bahnsen Group, “preuveličan omjer koji ove tehnološke dionice imaju u portfeljima brojnih investitora te visoka koncentracija koju ove tech dionice imaju u tržišnim indeksima pokazali su se kao značajan rizik.“ Osim Nvidie, u sličnom su problemu Broadcom koji nudi GPU čipove, Microsoft koji je bio ključan investitor i Alphabet koji su odmah krenuli u razvoj novih AI modela za svoje klijente Google Clouda.

Utvrđivanjem istinitosti ove vijesti, kredibilitet pruža i činjenica kako je autor u samom članku koristio relevantne izvore poput Davida Bahnsena, glavnog investitora u The Bahnsen Group i analitičke kompanije TechInsights. Istraživanje je pokazalo kako su sličnu vijest prenijeli i drugi mediji, poput Forbesa i CBS Newsa. U članku CBS Newsa, autora Aimee Picchi, ažuriranog 28. siječnja 2025., priložena je i izjava Giuseppea Sette, predsjednika tvrtke za istraživanje tržišta umjetne inteligencije Reflexivity: „DeepSeek je osvojio tržište čineći više s manjim.“ Članak, također, potvrđuje sve podatke o dionicama, iznosima i postotcima koje je naveo i autor članka u Jutarnjem listu.

Zaključno, vijest je točna, no ono što se u njoj ne spominje je da je Nvidia, u izjavi za CBS News, pohvalila DeepSeek, ali je i istaknula kako AI zaključivanje ili korištenje AI modela za donošenje odluka ili predviđanja, “zahtijeva značajan broj Nvidia GPU-a i umrežavanje visokih performansi.“ Na blogu same Nvidie, 30. siječnja 2025., autor Erik Pounds objavljuje kako je DeepSeek-R1 sada dostupan kao mikroservis NVIDIA NIM kako bi se programerima pomoglo u sigurnom eksperimentiranju s mogućnostima i pri izradi vlastitih specijaliziranih agenata. BBC, 26. veljače 2025., objavljuje članak, autorice Natalie Sherman, u kojem ističe kako Nvidia kaže da je prodaja AI čipova jaka unatoč strahovima koje je prouzročio DeepSeek. Navodi kako su se ulagači smirili nakon što su velike tvrtke, poput vlasnika Mete, izjavile da očekuju nastavak svojih trenutnih ulaganja u umjetnu inteligenciju. Također, vlasnik Nvidije, Jensen Huang, rekao je da nije zabrinut da će se potražnja iznenada promijeniti, a direktorica financija tvrtke Collette Kress rekla je da je potražnja u Kini – gdje su američke trgovinske kontrole blokirale tvrtku u izvozu određenih čipova – ostala niža i da tvrtka očekuje da će isporuke ostati otprilike na trenutnoj razini.

x




Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija