40 zanimljivih činjenica za vašu dnevnu dozu novog znanja (nove činjenice)


Card image cap

Izvor: screenshot Boredpanda.com



Autor: Angelina Delbijanko, Magdalena Lukačević, Tomislav Levak

Datum objave : 18.03.2025.

Kategorija: MANIPULACIJA

Na internetskom portalu Boredpanda.com 29. siječnja 2025. objavljen je članak pod naslovom „40 Interesting Facts For Your Daily Dose of New Knowledge (New Facts)”, odnosno, u prijevodu „40 zanimljivih činjenica za vašu dnevnu dozu novog znanja (nove činjenice)“. Kao autori članak potpisuju Kornelija Viečaite i Justinas Keturka, a on je u veljači 2025. prijavljen za provjeru na platformi VerifEye.hr.

U ovom članku, kao što i stoji u samom naslovu, izneseno je ukupno 40 zanimljivih informacija iz mnogo različitih područja – politike, sporta, zabave, umjetnosti, geografije, povijesti, biologije, glazbe, filma i drugih. Spomenute informacije prikazane su u obliku kratkih objava, koje sadrže samo jednu ili dvije kraće rečenice, uz prateće ilustracije ili fotografije vezane uz temu. Svaka od ukupno 40 kratkih objava počinje s TIL, što je internetska skraćenica za izraz Today I Learned, u prijevodu „Danas sam naučio/naučila“. Kako objašnjava Paul Gil (2024), ako netko uz određeni tekst ili objavu doda TIL, to znači kako želi da obratite pozornost ili da bi vam moglo biti zanimljivo ono što piše. TIL je dobio ime prema podsekciji/pododjeljku internetskog servisa Reddit, koji nosi naziv Today I Learned, gdje posjetitelji uče nešto novo putem postova drugih korisnika Reddita. „Članovi Reddita koriste TIL u naslovima svojih objava kada otkriju nešto fascinantno, nešto što je u suprotnosti s općepoznatim saznanjima ili činjenicu koja je posebno važna i od interesa za čitatelje. Također je uobičajeno vidjeti korištenje skraćenice TIL u odjeljku komentara na Redditu kada korisnik želi naglasiti da je članak ili nečiji komentar nova informacija za njega.“ Izraz TIL kasnije se proširio pa se danas njegova uporaba može povremeno vidjeti i na društvenim mrežama poput Facebooka i Twittera.

Što se tiče provjeravanog članka s portala Boredpanda.com, a obzirom na njegov opseg i duljinu, odlučili smo se fokusirati na nekoliko njegovih segmenata – uvodni dio članka te tri kraće informacije koje su navedene u njemu, prema kriterijima zanimljivosti, raznovrsnosti, činjenici da su navedene kratke objave još dodatno razrađene te da su one polučile mnogo komentara posjetitelja ovoga portala.

Ljudski mozak bolje usvaja informaciju podijeljenu u kratke dijelove – djelomično točno

U uvodnom dijelu članka autori Kornelija Viečaite i Justinas Keturka, objašnjavajući zašto ovih 40 zanimljivih informacija iznose podijeljene u kratke objave, odnosno „komadiće“, tvrde kako je zanimljivo da ljudski mozak zapravo bolje uči kada je informacija podijeljena u kratke dijelove, u trajanju od 3 do 7 minuta. No, prema znanstvenom radu čiji su autori Balasundaram, Mathew i Nair (2024), to je samo djelomično točno. Naime, istraživanja pokazuju da mikroučenje (microlearning), koje uključuje prezentiranje informacija u malim, fokusiranim segmentima, može poboljšati ishode učenja, povećati zadržavanje informacija i smanjiti kognitivno opterećenje. Ovaj pristup koristi se u obrazovanju i poslovnoj obuci jer omogućuje bolju koncentraciju i bržu primjenu naučenoga. Međutim, optimalna duljina učenja nije univerzalna i varira ovisno o pojedincu, složenosti gradiva i kontekstu. Primjerice:

Osim toga, spaced repetition (ponavljanje u razmacima) i aktivno učenje (npr. testiranje, primjena znanja) znatno su učinkovitiji od pukog pasivnog čitanja ili gledanja videoisječaka.

Provjera točnosti tri informacije iznesene u analiziranom članku

Prva iznesena infomacija koju smo provjerili glasi: „TIL Danny Trejo ima klauzulu u svojim filmskim ugovorima koja zahtijeva da njegovi zli likovi umru do kraja filma. Time želi djecu naučiti da se zločin ne isplati“.

Ova tvrdnja je točna. Poznati američki filmski glumac Danny Trejo zbilja inzistira da se u sve njegove ugovore vezane uz snimanje filmova uvrsti ova klauzula, upravo iz navedenih razloga. Potvrdu toga pronašli smo u više relevantnih izvora, a ovu je činjenicu glumac i sam potvrdio u više navrata, u svojim intervjuima i u objavama na svojim društvenomrežnim profilima. 

Druga iznesena informacija koju smo provjerili glasi: „Charles Darwin stvorio je uredsku stolicu. Stavio je kotačiće na dno svoje stolice kako bi se mogao kotrljati između uzoraka“. Prema dostupnim izvorima, i ova je informacija točna. Svjetski poznati znanstvenik i prirodoslovac Charles Robert Darwin je 1840-ih godina modificirao svoju stolicu dodajući joj kotačiće kako bi se lakše kretao po radnom prostoru i imao bolji pristup svojim uzorcima. Ova inovacija često se smatra začetkom moderne uredske stolice, jer je Darwinova „drvena stolica s kotačima“ bila vrlo praktičan izum. Iako današnje uredske stolice s kotačićima imaju mnogo sofisticiraniji dizajn, Darwinova verzija može se smatrati prototipom onoga što će se kasnije koristiti u uredima.

Treća informacija koju smo provjerili glasi: „Procjenjuje se kako broj Amerikanaca viših od 7 stopa iznosi od 85 do 150.“ Prema dostupnim statističkim podatcima, tvrdnja da postoji između 85 i 150 stanovnika Sjedinjenih Američkih Država viših od 2,13 metra (7 stopa) je točna. Globalno, procjenjuje se da postoji oko 2800 osoba viših od 2,13 metra, što ih čini iznimno rijetkima.

Reddit nije pouzdan izvor znanja

Unatoč tome što su se tri provjeravane informacije pokazale točnima, valja upozoriti na nedovoljnu pouzdanost ovakvih i sličnih izvora, osobito na internetu.

Boredpanda je litavska internetska stranica koja objavljuje članke s pretežno zabavnim vijestima. Istina, prema procjeni internetskog portala za provjeru pouzdanosti ovakvih i sličnih internetskih stranica Mediabiasfactcheck.com, ona pokazuje „visoku razinu vjerodostojnosti“. S druge strane, kako upozorava New York Times, većina članaka objavljenih na Boredpanda.com „prepakirani“ su sadržaji koje su generirali korisnici s platformi društvenih medija kao što su Reddit, Instagram i Twitter. Konkretno, Reddit, s kojega Boredpanda.com najčešće prenosi odabrane zanimljive informacije, američka je internetska stranica, odnosno internetski servis koji funkcionira kao „križanac“ foruma i nekadašnjeg Useneta.

Premda mreža Reddit, a posebno subreddit (pododjeljak) Today I Learned (TIL), može biti bogat izvor zanimljivih činjenica, informacije objavljene tamo nisu uvijek točne ili provjerene. S obzirom da sadržaj kreiraju korisnici, objave mogu:

Zaključak

Kada je riječ o izvorima informacija, Reddit i slične društvene i internetske platforme mogu pružiti zanimljive činjenice, ali nisu uvijek pouzdane. Budući da korisnici često dijele informacije bez provjere izvora, važno je svaku tvrdnju dodatno istražiti kroz relevantne znanstvene i obrazovne izvore.

Kako provjeriti točnost informacija s Reddita i sličnih izvora?

  1. Provjerite izvor: Ako se u objavi spominje studija ili članak, pronađite originalan izvor kako bi provjerili točnost tvrdnje;
  2. Potražite znanstvenu potvrdu: Koristite pouzdane izvore poput znanstvenih časopisa (Nature, Science), vladinih institucija (CDC, WHO) ili obrazovnih portala (Harvard, MIT);
  3. Obratite pažnju na komentare: Ponekad korisnici Reddita i sličnih platformi sami ispravljaju netočne informacije i dijele kvalitetnije izvore;
  4. Provjerite više izvora: Ako se ista tvrdnja pojavljuje na više pouzdanih stranica (npr. BBC, National Geographic), veća je vjerojatnost da je istinita.

x




Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija