Izvor: screenshot Index.hr
Autor: Valentina Crnković, Korina Vrban, Paula Rem
Datum objave : 24.03.2025.
Kategorija: NEPROVJERLJIVO
Na internetskom portalu Index.hr objavljen je članak o videu s platforme TikTok u kojemu korisnice te društvene mreže peku jaje pomoću sunčeve energije, odnosno topline. Sve se odvija u Dubaiju, a video je izazvao diskusiju i brojne sumnje u komentarima, kao i u samom članku. Važno je napomenuti da različiti materijali imaju različita svojstva u pogledu provođenja topline i zadržavanja energije, što može utjecati na temperaturu koju tava postiže kada je izložena sunčevoj svjetlosti. Također, iz videa je jasno da je snimka sječena pa nismo dobili real-time prikaz navedenog događanja. Zbog toga nije moguće donijeti valjan zaključak o stvarnim uvjetima u tom trenutku.
Na internetskom portalu Index.hr objavljen je članak o videu s platforme TikTok u kojemu korisnice te društvene mreže peku jaje pomoću sunčeve energije, odnosno topline. Sve se odvija u Dubaiju, a video je izazvao diskusiju i brojne sumnje u komentarima, kao i u samom članku. Navedena je i opcija korištenja AI tehnologije, a na samom kraju članka, čitatelji su mogli dati svoje mišljenje odgovarajući na pitanje “Mislite li da su jaje ispekle samo uz pomoć vanjske temperature?"
Video je objavljen 3. lipnja 2024. godine, a tih je dana (između 1. i 3. dana u tom mjesecu) u Dubaiju maksimalna temperatura iznosila oko 110°F, što je oko 43°C. Naime, vladina agencija SAD-a “Food Safety and Inspection Service” izdala tablicu u kojoj su prikazane minimalne unutarnje temperature hrane koje bi se trebale postići prije nego što se hrana ukloni s izvora topline, a da je sigurna za konzumaciju. Prema tim podatcima minimalna unutarnja temperatura prilikom pripreme jaja trebala bi biti 71,1°C. S obzirom na temperature u Dubaiju koje su tada bile oko 43°C i minimalnu preporučenu temperaturu od 71,1°C za pripremu jaja, pečenje jaja u tim uvjetima jednostavno ne bi bilo izvedivo.
No, treba uzeti u obzir da tava, kao tamna površina izložena sunčevoj toplini neko duže vrijeme, može dosegnuti temperaturu i veću od temperature zraka. Iako nismo sigurni od kojeg je točno materijala (metala) izrađena tava koja je korištena u videu, Nacionalna knjižnica medicine SAD-a provela je istraživanje kojim mjeri temperature šest materijala izloženih suncu u pustinjskoj klimi, među kojima je i metal. Istraživanje je namijenjeno prikazu maksimalnih temperatura i materijala koji predstavljaju najveći rizik od opeklina, no dobiveni rezultati mogu poslužiti i u ovome slučaju. Naime, maksimalna temperatura metala bila je oko 62°C u uvjetima kada je temperatura okoline bila 48°C. Takvi rezultati dovode do zaključka da se jaje, kojemu je potrebna temperatura nešto viša od 71°C da se termički obradi, nije moglo ispeći na tavi zagrijanoj sunčevom toplinom. Podatak koji dodatno dovodi u pitanje vjerodostojnost videa, koji traje svega nekoliko sekundi, jest da je u spomenutom istraživanju metalu bilo potrebno čak 13 sati da postigne svoju maksimalnu temperaturu.
Važno je napomenuti da različiti materijali imaju različita svojstva u pogledu provođenja topline i zadržavanja energije, što može utjecati na temperaturu koju tava postiže kada je izložena sunčevoj svjetlosti. Također, iz videa je jasno da je snimka sječena pa nismo dobili real-time prikaz navedenog događanja. Zbog toga nije moguće donijeti valjan zaključak o stvarnim uvjetima u tom trenutku.
Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac
info@verifeye.hr
+385 31 272 943