Identificirano više od 1200 mrežnih stranica s vijestima koje je generirala umjetna inteligencija


Card image cap

Izvor: Pixabay



Autor: Gordana Ilić Ostojić

Datum objave: 22.02.2025.

Do veljače ove godine internetska platforma NewsGuard identificirala je više od 1200 nepouzdanih mrežnih stranica s vijestima i informacijama koje je generirala umjetna inteligencija, a koje rade uz malo ili nimalo ljudskog nadzora.

NewsGuard je platforma pokrenuta 2018. godine koja potrošačima i poduzećima pomaže da identificiraju pouzdane informacije na internetu. Njihov tim stručnih analitičara izrađuje detaljne ocjene pouzdanosti izvora primjenjujući apolitične novinarske kriterije i transparentan proces, a analize koje provode obuhvaćaju više od 35.000 online izvora koji čine više od 95% mrežnog angažmana.

Nepouzdane mrežne stranice koje je identificirao NewsGuard obično imaju generičke nazive poput iBusiness Day, Ireland Top News ili Daily Time Update, i prosječnom korisniku izgledaju kao etablirana web mjesta s pouzdanim vijestima.

No, poražavajuća je činjenica da ta web mjesta rade s malo ili nimalo ljudskog nadzora i objavljuju članke koje su uglavnom ili u potpunosti napisali botovi.  Takve su mrežne stranice objavile desetke – a u nekim slučajevima i stotine – generiranih članaka o nizu tema uključujući politiku, tehnologiju, zabavu i putovanja. Članci su uključivali lažne tvrdnje o političkim liderima, o smrti slavnih osoba, u potpunosti izmišljene događaje ili članke koji prikazuju stare događaje kao da su se upravo dogodili.

Mrežne stranice koje je identificirao NewsGuard takve informacije generirane umjetnom inteligencijom objavljuju na 16 jezika: arapskom, kineskom, češkom, nizozemskom, engleskom, francuskom, njemačkom, indonezijskom, talijanskom, korejskom, portugalskom, ruskom, španjolskom, tagalog, tajlandskom i turskom.

U mnogim slučajevima prihodi tih stranica dolaze od programskog oglašavanja prema kojem industrija oglasne tehnologije isporučuje reklame ne uzimajući u obzir prirodu ili kvalitetu mrežnih stranica. Kao rezultat toga, vrhunski brendovi koji se tako reklamiraju nenamjerno podržavaju takve stranice. A ako robne marke ne poduzmu određene korake kojima bi se isključile nepouzdane stranice iz sustava programskog oglašavanja, njihovi će se oglasi i dalje pojavljivati ​​na takvim mrežnim stranicama, te stvarati daljnji ekonomski poticaj stvaranju nepouzdanih stranica u sve većem broju.

x


Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija