Umjetna inteligencija u borbi protiv dezinformacija


Card image cap

Izvor: Pixabay



Autor: Gordana Ilić Ostojić

Datum objave: 27.02.2025.

Strelovit razvoj umjetne inteligencije (AI) doveo je do izvanrednih inovacija, ali i jedinstvenih izazova – osobito u području integriteta informacija kojima smo izloženi.

Tehnologije umjetne inteligencije (AI) sve su umješnije i uspješnije u generiranju uvjerljivih lažnih tekstova, slika, zvuka i videa, pa je prosječnom konzumentu digitalnog sadržaja iznimno teško razlikovati autentični sadržaj od sintetičkih kreacija. Povrh toga, AI proizvođačima lažnih vijesti omogućava i automatiziranje širenja kampanja dezinformiranja, uvelike povećavajući njihov doseg i utjecaj.

No, umjetna inteligencija sve više ima ključnu ulogu i u provjeri vijesti i borbi protiv dezinformacija – napredni sustavi vođeni umjetnom inteligencijom mogu analizirati obrasce, upotrebu jezika i kontekst kako bi pomogli u moderiranju sadržaja, provjeri činjenica i otkrivanju lažnih informacija.

Kako umjetna inteligencija provjerava vijesti?

AI koristi naprednu obradu prirodnog jezika (NLP) i algoritme strojnog učenja za analizu i unakrsnu provjeru sadržaja.

Ti algoritmi mogu otkriti obrasce i pokazatelje dezinformacija ispitivanjem strukture teksta, semantike i izvora informacija. Sustavi umjetne inteligencije također uspoređuju informacije koje obrađuju  s pouzdanim bazama podataka i izvorima kako bi potvrdili činjenice predstavljene u vijestima.

AI alati za otkrivanje lažnih vijesti

Nekoliko alata koje pokreće umjetna inteligencija ima značajan utjecaj u borbi protiv dezinformacija. Evo tri izvrsna primjera:

The Factual je mobilna aplikacija i proširenje preglednika koje ocjenjuje sadržaj vijesti na temelju opsega i kvalitete njegovih izvora, stručnosti autora/novinara, mnoštvene prirode korištenog jezika i povijesne reputacije. Aplikacija rangira analizirani sadržaj na ljestvici od 0-100 za mjerenje njegove kvalitete. 

Ovaj alat ocjenjuje kvalitetu vijesti na temelju raznolikosti izvora, stručnosti autora, korištenog jezika, te identificira i kvalitetnije izvore, kao i izvore s druge strane političkog spektra. The Factual procjenjuje vjerodostojnost više od 10 000 priča dnevno putem biltena, aplikacije, proširenja za Chrome i web stranice.

Check je besplatni softver otvorenog koda i alat za provjeru činjenica koji je 2019. godine razvila neprofitna organizacija Meedan, a korisnicima omogućuje stvaranje feedova podataka s platformi društvenih medija, označavanje istinitosti i konteksta sadržaja, te njihovo dijeljenje s udruženim organizacijama. S pomoću ovoga alata organizacije i zajednice prikupljaju veliki broj sadržaja, te provode njihovu analizu i otkrivaju trendove. Ima jednostavno sučelje za objavljivanje, prilagođene chat-bote za razgovor na više jezika, te aplikaciju za razmjenu poruka. Check uz pomoć AI automatski grupira pitanja, videozapise, slike i audio datoteke koje su slične, te automatizira uvoz i objavljivanje sadržaja iz više izvora.

Check omogućava mrežama provjerivača činjenica da stvaraju izvore informacija visokog integriteta, te dokumentiraju i izvještavaju o načinima na koje se dezinformacije koriste za utjecaj na javnost. Ovaj alat također omogućuje fact-checkerima da svoje nalaze podijele putem društvenih medija ili s partnerskim organizacijama i istraživačima. Nekoliko najvećih svjetskih društvenih medija i komunikacijskih tvrtki koristi se Checkom za razvoj vjerodostojnih feedova provjerenih i kontekstualno prikladnih informacija.

Logically je proširenje preglednika i mobilna aplikacija koja kombinira AI i ljudske resurse za provjeru činjenica i slika.  Umjetnu inteligenciju koristi za inicijalno filtriranje tvrdnji koje ‘provlači’ kroz bazu podataka prethodno provjerenih činjenica, te provjeravanim činjenicama dodjeljuje ocjene vjerojatnosti o njihovoj točnosti, na temelju prošlih tvrdnji i vjerodostojnosti njenog izvora. Nakon ovog procesa uparivanja, ljudski zaposlenici koriste svoju prosudbu kako bi procijenili vjeruju li da su određene tvrdnje istinite ili lažne.

Logically nadzire više od milijun domena i društvenih platformi u stvarnom vremenu kako bi procijenio tvrdnje, mišljenja i događaje.

Izazovi i rješenja u implementaciji umjetne inteligencije

Unatoč svojim iznimnim potencijalima, AI se još uvijek suočava s izazovima u otkrivanju pristranosti unutar algoritama, što može dovesti do lažno pozitivnih ili negativnih rezultata.

Kako bi to prevladali, programeri usavršavaju algoritme za prepoznavanje i ublažavanje pristranosti, te koriste hibridne pristupe koji kombiniraju AI s ljudskom provjerom činjenica radi veće točnosti.

x


Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija