Izvor: Pixabay
Autor: Gordana Ilić Ostojić
Datum objave: 07.03.2025.
Albanska vlada u četvrtak je odlučila blokirati TikTok na 12 mjeseci, optužujući popularnu platformu za dijeljenje video materijala koji potiču nasilje i maltretiranje, posebno među djecom.
Albanski premijer Edi Rama najavio je jednogodišnju zabranu korištenja još krajem prosinca prošle godine, nakon što je jedan 14-godišnjak smrtno stradao u napadu nožem koji je uslijedio nakon svađe koja je započela na TikToku. “Kažemo što radimo i radimo ono što govorimo”, objavio je Rama na platformi X u četvrtak, potvrđujući time da zabrana stupa na snagu.
Albanske su vlasti održale 1.300 sastanaka s oko 65.000 roditelja koji su “preporučili i bili za zatvaranje ili ograničavanje platforme TikTok”. Kad je premijer Rama lani u prosincu rekao da namjeravaju blokirati platformu, TikTok je zatražio “hitno pojašnjenje od albanske vlade” o slučaju izbodenog tinejdžera. Nakon toga je TikTok, kojim upravlja kineska tehnološka tvrtka ByteDance, priopćio kako “nije pronašao dokaze da su počinitelj ili žrtva imali TikTok račune, a višestruka su izvješća zapravo potvrdila da su videozapisi koji su doveli do ovog incidenta objavljeni na drugoj platformi, a ne na TikToku.”
Prema istraživanjima, albanska djeca čine najveću skupinu korisnika TikToka u zemlji. Zabrinutost njihovih roditelja sve je veća nakon brojnih slučajeva djece koja, inspirirana sadržajem na društvenim mrežama, nose noževe u školu ili slučajeva maltretiranja koje potiču i promiču sadržaji na TikToku. Vlasti su zbog toga povećale prisutnost policije u nekim školama, te uvele i druge mjere, uključujući programe edukacije za nastavnike, učenike i njihove roditelje.
Premijer je u četvrtak izjavio da su u “pozitivnom dijalogu s tvrtkom” i da će TikTok uskoro posjetiti Albaniju kako bi ponudio “niz mjera kojima će se povećati sigurnosti za djecu”.
Ministrica obrazovanja Ogerta Manastirliu rekla je za CNN da nadležni razgovaraju s predstavnicima TikToka oko instaliranja filtera poput roditeljske kontrole, provjere dobi korisnika, te uključivanja albanskog jezika u aplikaciju. Albanska se opozicija ne slaže s ovom mjerom, pa je za 15. ožujka zakazala prosvjed protiv tog poteza, navodeći da je zabrana ” “čin netolerancije, straha i terora nad slobodom mišljenja i izražavanja”.
Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac
info@verifeye.hr
+385 31 272 943